12 перевірених способів використовувати інфографіку на уроці

12 перевірених способів використовувати інфографіку на уроці

Студентам і школярам інфографіка подобається більше: в соціальних мережах вона викликає активний відгук, інформацією-картинкою діляться набагато частіше, ніж текстом. Її потенціал для пояснення і залучення до діяльності доведений, але поки його використовують тільки маркетологи і рекламісти. Зважте на статистику:

  • користувачі побіжно читають лише ¼ тексту на сторінках сайту, решту увагу віддають картинкам;
  • люди розповідають іншим 20% прочитаного, 10% почутого і 80% того, що бачили або робили;
  • до 90% інформації надходить в мозок у візуальній формі.

Було б неправильним ігнорування такої статистики та можливостей інфографіки для навчання. То ж, як використовують інфографіку вчителі з усього світу?

1. Спонукають до дебатів

Мішель Хайкен (Michelle Haiken), учитель середньої школи в Нью-Йорку, об’єднує дітей у дві групи, показує графіку порівняння і пропонує аргументовано захищати протилежні точки зору. Так учні не просто засвоюють інформацію, але і вчаться порівнювати факти і переконливо доводити свою ідею.

2. Пропонують створити свою інфографіку

Діана Лауфенберґа (Diana Laufenberg), шкільний учитель соціології з 13-річним стажем, показує інфографіку і обговорює разом з класом всі деталі наданої інформації. Потім знайомить з темою уроку (до якої інфографіка та відноситься) і ділить на малі групи. Кожна група опрацьовує окремий аспект питання, створює і представляє іншим свою інфографіку.

Міа Макмікен (Mia MacMeekin) працює в Стенфорді, веде блог, включає інфографіку в пости і презентації і отримує від студентів аналогічні роботи – домашні роботи і звіти по проектам у вигляді інфографіки. На перевірку такого завдання викладач витрачає набагато менше часу – все результати на одному (насиченому даними) аркуші.

3. Грають

Згідно з дослідженням (США), 43% вчителів використовують онлайн зображення і інтерактивну інфографіку як візуальних опор на уроках. Інтерактивна інфографіка дозволяє оперувати даними, вибирати для вивчення той аспект, який цікавить кожного учня або студента, пробувати різні рішення.

4. Заміняють твори

Учитель англійської мови Бретт Вогельсінгер ( Brett Vogelsinger ) – активний борець за читання літератури. Він пропонує своїм учням (9 клас) збірку правил, перші з яких «Викиньте свої телефони в океан» і «Завжди носіть з собою книгу» … Крім художньої літератури за програмою потрібно читання новин, багато з яких «просунутий» учитель замінює інфографікою. Учні говорять, що це дуже економить час (і дуже їх радує).

Але головна «фішка» методики – це заміна традиційних есе інфографікою. Школярі здають візуальні тексти і переказують матеріал з опорою на власну графіку (на кшталт опорних конспектів В.Ф. Шаталова).

5. Створюють комікси і лінії часу

Моніка Бернс (Monica Burns) задає студентам-історикам зібрати факти про певний періоді і організувати їх в послідовну лінію часу. Учні молодшого віку малюють комікси, задіюючи той же принцип – зібрати інформацію, відібрати важливі факти і розташувати їх в хронологічному порядку. Переказувати історію простіше за власними коміксами і набагато цікавіше не тільки самому автору, а й всьому класу.

6. Малюють портрети літературних героїв

На уроках літератури проводиться аналіз персонажів – героїв творів. Як описує героя автор? Як він виглядає, як одягнений, які звички або яскраві риси говорять про його внутрішній світ? Чому герой вчинив саме так? Відповіді на всі ці питання вибираються з тексту – на їх основі створюється графічний портрет.

7. Створюють фан-сторінки історичних особистостей

Учитель і блогер Вікі Девіс (Vicki Davis) пропонує дітям самостійне дослідження видатних історичних постатей, які їх залучають найбільше. У процесі створення інфографіки та розповіді класу учні відбирають найяскравіші факти, запам’ятовують дати, дізнаються особливості характеру, які допомагають великим людям стати такими.

Ще одна незвичайна знахідка – створення фан-сторінок хімічних елементів. Пошук і візуалізація видатних якостей того чи іншого елемента періодичної таблиці. В кінці циклу занять збирається таблиця «героїчних» хімічних елементів.

8. Планують кар’єру

Досить часто зустрічаються описи уроків, де старшокласники і студенти складають візуальні резюме. У майбутньому багато учнів оцінять користь цієї навички, а в сьогоденні замислюються над своїм професійним образом, над тим, що варто «прокачати» вже сьогодні.

9. Розвивають цифрову грамотність

Спеціаліст з навчання за допомогою соціальних медіа, блогер і батько Стівен Андерсон (Steven Anderson) пояснює закони математичного моделювання та статистики на цукерках, періодичну таблицю в інфографіку і розвиває цифрову грамотність в завданні «Дізнаюся все про тебе». Школярі вивчають акаунти один одного в соціальних мережах і складають портрети однокласників з використанням інфографіки: хобі, захоплення, подорожі, улюблені книги і фільми. Мета – звернути увагу дітей на публічну інформацію, що розміщується ними в мережі, і на те, якими їх бачать інші користувачі.

10. Вчать міркувати

У процесі вивчення основ наукових знань в старших класах Гері Роб Лем (Gary Rob Lamb) проводить заняття «Читай і думай вголос» і «перемалюю дані».

На перших – інфографіку потрібно прочитати (графіки та діаграми потрібно вміти читати!), витягти максимум корисної інформації і зробити все це вголос. Це допомагає інтерпретувати інформацію, розуміти порядок аргументування ідеї, розвиває уважність, пам’ять, ораторські навички.

На друге – школярі дивляться на інфографіку і відтворюють побачене своїми образами. Можна здогадатися, що тут задіюється візуальне мислення, пам’ять, дизайнерські навички.

11. Проводять інструктаж

Будь-якому серйозному завданню в школі і вузі передує докладний інструктаж, чіткість вимог і критеріїв оцінки мотивує учнів і знімає багато питань в момент оцінювання робіт.

Наприклад, така інструкція-інфографіка показується студентам, проговорюється обсяг, структура, деталі есе, потім прикріплюється на стенд в класі. Кожен може прояснити незрозуміле, згадати деталі і звірити свій результат з критеріями.

12. Публікують в соцмережах

Найбільш просунуті вчителі та викладачі у своїй онлайн-активності не відстають від своїх просунутих учнів, і навіть обганяють їх. Що в епоху мереж може подіяти на учнів ефективніше, ніж акаунт вчителя з декількома сотнями передплатників? Тільки акаунт з декількома тисячами передплатників.

Інфографіка привертає увагу, її «лайкають» і нею охоче діляться. Чому б не «упакувати» в улюблену всіма форму корисний навчальний матеріал і не опублікувати на своїй сторінці?!

А як використовуєте інфографіку ви?

При написанні статті використано матеріали з джерела.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *