Agile в освіті. Основні принципи та способи реалізації

Agile в освіті. Основні принципи та способи реалізації

Ми є свідками безперервної і швидкої зміни сучасного світу – нові технології з’являються, стрімко злітають на пік популярності і зникають не лише у високотехнологічних сферах бізнесу, але й навіть в побуті. Саме тому компанії, які хочуть бути конкурентоспроможними, переходять на проектне управління і потребують співробітників, здатних працювати в умовах невизначеності, великого обсягу різнорідної інформації і безперервних змін.

В концепції НУШ, а також в новому державному стандарті освіти враховані актуальні потреби в співробітниках нового типу, і програма дослідницької та проектної діяльності учнів входить в обов’язкову частину основної програми ряду предметів. І тому цілком закономірно, що реалізовувати цю проектну частину необхідно також за допомогою найсучасніших методів управління.

На сьогоднішній день таким методом є Agile-підхід (вимовляється як еджайл, перекладається як гнучкий, моторний, кмітливий).

З’явився він у високотехнологічних компаніях з розробки програмного забезпечення, але принципи Agile все більше поширюються на різні сфери діяльності – від банківських послуг і до системи освіти.

Чотири принципи Agile:

  1. Люди і їх взаємодія є важливішими за процеси та інструменти.
  2. Продукт, який працює, є важливіший за вичерпну документацію.
  3. Співпраця з замовником є важливішою за складні контракти.
  4. Готовність до змін є важливішою за чітке дотримання плану.

Ці чотири принципи дозволяють компаніям ставати по-справжньому гнучкими, швидко і адекватно реагуючи на стрімкі зміни бізнес-середовища і розвиток технологій.

Для конкретної реалізації принципів Agile в практичній діяльності розроблено низку методів, з яких найбільшу популярність завоював метод Scrum, який був створений Джеффом Сазерлендом в 1990-х роках для розробки програмного забезпечення, а в останні роки все більше застосовується в бізнесі і в освіті.

Agile-підхід можна застосовувати як у навчальній діяльності школярів, так і в більш класичному варіанті – як технологію управління учнівськими проектами.

Agile-підхід і метод проектів

Метою будь-якого проекту є створення продукту – значущого результату діяльності. Для навчальних проектів додаються також навчальні цілі, де частиною продукту стають знання, вміння, навички учнів.

Основним принципом «гнучкої» роботи над проектом є розбиття всього процесу роботи на невеликі етапи, що завершуються демонстрацією поетапно створюваного продукту. У найкращому варіанті, результатом кожного етапу є продукт, готовий для застосування.

Наприкінці кожного етапу команда демонструє результати своєї роботи зацікавленим сторонам і потім проводить внутрішньокомандну рефлексивну зустріч – ретроспективу, де члени команди обговорюють, наскільки вони задоволені процесом роботи під час попереднього етапу і домовляються про правила взаємодії поліпшення на наступний етап.

Протягом роботи над проектом члени команди регулярно збираються на короткі зустрічі, де кожен повідомляє, які завдання він уже виконав і які збирається виконувати і яка потрібна допомога. Таким чином відбувається постійна синхронізація всіх дій команди.

Як педагог може організувати проектну діяльність дітей по Agile?

  • В першу чергу, необхідно визначитися з метою проекту і тим суспільно значущим продуктом, який повинен вийти в результаті.В ідеалі це мають зробити учні.
  • Формування команд чисельністю від 4 до 7 осіб, які здатні самостійно працювати над проектом.
  • Визначення ритму роботи.Для полегшення спільної роботи, команда може використовувати різні засоби візуалізації – наприклад, Scrum-дошку з трьома колонками для обліку завдань «Зробити», «В процесі», «Зроблено».
  • Планування способів подання потрібної для учнів інформації для виконання проекту (особливо якщо проект виходить за мені навчальної програми).
  • Публічні демонстрації результатів роботи команд наприкінці кожного етапу.Це дає дітям цінний зворотний зв’язок про ефективність їх роботи, особливо якщо вони бачать результати роботи інших команд або отримують коментарі від потенційних споживачів створюваного продукту.

Таким чином, в процесі проектної діяльності по Agile діти опановують компетенціями постановки цілей та планування, командної взаємодії, комунікації, самоорганізації, а також вивчають навчальний матеріал, необхідний для досягнення результату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *