Онлайнове навчання. Як залучити всіх учнів?

Онлайнове навчання. Як залучити всіх учнів?

Навчання в онлайні ставить перед вчителем нові виклики, оскільки окрім повної перебудови освітнього процесу, ретельної підготовки навчального матеріалу, опановування нових сучасних інструментів та технологій, вчителю необхідно ще й мотивувати учнів до продуктивної роботи під час навчання на відстані. Існують різні інструменти проведення заняття в режимі онлайн, а, отже, й різні способи мотивації учнів. Ось ключові принципи залучення всіх учнів класу:

  • Однією з найбільших мотивацій для учнів є оцінка, а тому розробіть для онлайнового уроку форму оцінювання, яка включатиме активність учня під час заняття і яка буде майже ідентичною для всіх уроків. Завдяки цьому діти на уроках будуть ініціативними систематично, й кожен з них буде залучений до навчання.
  • Якщо ви плануєте відеозустріч (Zoom, Google Meet, Skype тощо), обов’язково давайте учням під час уроку можливість вмикати мікрофон (камеру) та давати відповіді на запитання, висловлювати свою думку щодо навчального матеріалу тощо. Якщо в класі є діти, які соромляться це робити з тих чи інших причин, запропонуйте їм писати в спільному чаті відеозустрічі. Обов’язково враховуйте цю діяльність, виставляючи оцінки учням.
  • Не карайте дитину за неправильну відповідь чи нерозуміння матеріалу. Далеко не кожен учень розуміє новий матеріал, і якщо дитина дає неправильну відповідь, говорить про нерозуміння матеріалу уроку, краще запланувати для цього учня додаткове заняття, або ж надіслати йому запис відеоуроку з поясненням цієї теми. Ставити погані оцінки не варто, оскільки в майбутньому це призведе до суттєвого зниження активності учнів на уроці.
  • Давайте чіткі інструкції по виконанню завдання під час онлайнового уроку. Учні можуть просто не зрозуміти сутність завдання й, як наслідок, залишити його поза увагою та не бути залученими до навчального процесу. Якщо завдання передбачає використання певних онлайнових інструментів (чи програмних засобів), запишіть коротеньке відео з демонстрацією виконання завдання (використовуючи, наприклад, програму FastStone) або ж продемонструйте це в режимі реального часу.
  • Намагайтеся будувати кожен урок таким чином, аби учні розуміли, що ці знання їм життєво необхідні. Завдяки цьому у кожної дитини буде формуватися потужна мотивація до навчання й ніхто не дріматиме під час пояснення нового матеріалу.
  • Давайте учням можливість вибору. Це може бути вибір у завданнях за рівнем складності, в способах виконання роботи (наприклад, створити презентацію чи відео, розв’язати задачу в зошиті та сфотографувати чи записати в текстовому редакторі або редакторі формул), у виборі кількості завдань і так далі. Важливо, щоб учень розумів: у нього є вибір і він несе за нього відповідальність, а вибір здійснювався привселюдно і перед виконанням завдання.
  • Впроваджуйте формувальне оцінювання не лише під час очного, але й і онлайнового (дистанційного) навчання. Навчання на відстані дає більші можливості для використання цифрових інструментів формувального оцінювання, оскільки педагог не обмежений у виборі засобів та обладнання, й це є величезною перевагою, тому що надзвичайно важливо відстежувати прогрес у навчанні кожної дитини та коригувати в разі потреби її освітню траєкторію.
  • Додайте інтерактив до навчання: не пропонуйте учням прочитати параграф підручника та виконати завдання наприкінці цього параграфу. Більш за все, таку роботу виконають одиниці, решта ж, у кращому випадку, спишуть виконане завдання. Натомість організуйте живе пояснення під час відеозустрічі, інтерактивні вправи, змагання під час уроку (Kahoot, Quizizz тощо), опитування з миттєвим аналізом результатів, обговорення, мозкові штурми. Якщо пропонуєте дітям переглянути презентацію чи відео, дайте завдання створити, наприклад, п’ять запитань до цього матеріалу, або знайти помилку в ньому, або скоротити його так, аби не втратився зміст.
  • Практикуйте командну роботу в онлайні. Це може бути спільна робота над онлайновим документом, таблицею, презентацією, дошкою, організаційною діаграмою, схемою чи малюнком. В такій діяльності важливим є об’єднання учнів в групи з невеликою кількістю учасників, аби можна було відстежити внесок у спільний результат кожної дитини.

А як залучаєте всіх учнів до онлайнового навчання ви?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *