Сторітелінг та інтерактивна дошка: як поєднати?

Сторітелінг та інтерактивна дошка: як поєднати?

Ми вже знайомили вас з прийомом сторітелінгу, з його можливими сюжетами та можливостями використання на уроці. Сьогодні хочемо розповісти про те, як інтерактивна дошка може допомогти вам пояснити новий складний матеріал на уроці з використанням прийому “сторітелінг”.

Нагадаємо, що сторітелінг (storytelling) – це мистецтво розповідати історії з метою навчання, керування шляхом донесення змісту повідомлення за допомогою спеціальної методики.

Поради по створенню цікавої історії з інтерактивною дошкою:

 1. Покажіть факт через взаємодію з аналогами. Наприклад: «В Україні дуже багато пластикового сміття». Ми можемо назвати цифру в тоннах. А можемо назвати цифру у вигляді площі, яку займає це сміття. Наприклад, 9-ти поверховий будинок, який ви продемонструєте на дошці. Така подача інформації буде мати значно більший відгук аудиторії.
 2. В історії не обов’язково робити висновків. Ви можете озвучити декілька фактів, а учні самостійно зможуть зробити висновки. Підводьте до розв’язки, залишивши на дошці картинку (схему, інфографіку тощо), що підштовхує до висновків, не озвучуючи їх. Ви розповідаєте історію, а добре це чи погано – діти вирішать самі.
 3. Переведіть фактаж в історію. Це допомагає учням сприймати інформацію більш природнім способом, і це є основною задачею сторітелінгу. У вас є цифри, статистика, факти, які досить часто бувають сухими та взагалі не викликають емоцій. Саме тому потрібно подати інформацію через емоцію, тобто через історію, зображену на дошці. До речі, сучасні дошки поєднують можливості звичайної білої дошки з інтерактивною, а тому інколи ви чи ваші учні можете просто малювати звичайним маркером на поверхні дошки, зображуючи сюжет історії.
 4. Співвідношення історії та фактажу. Історія не подає сухі факти, вона демонструє набір взаємопов’язаних подій, що мають ритм та структуру. Вона пояснює, «яким чином відбулось все так, що», «що цьому передувало», «що до цього призвело». Вона показує факти як частину життя, яке можна зобразити на екрані з допомогою різноманітних інструментів.
 5. Шукайте факти. Часто доводиться писати про щось доволі не цікаве чи складне. Тож доводитися знаходити додаткові факти, на яких будувати історію:
 • що було до ключового факту (причини). Добре, якщо підтвердження ви знайдете в Інтернеті та відразу ж продемонструєте його на дошці;
 • що буде після (гіпотеза щодо наслідків виникнення цього факту). Без ілюстрації на дошці тут просто не обійтися, а тому варто використовувати всі можливості дошки – вбудовані програми з наборами відео, анімацій, ілюстрацій, або ж скористатися пошуком в Інтернеті та знайти ілюстрації про можливі наслідки;
 • що замість цих фактів може бути (з чим можна це порівняти: аналогії або контрасти). Ідеальний варіант – це робота з дошкою, що підтримує мультитач (кілька торкань) та дає можливість ефективно працювати з дошкою декільком учням (командам) одночасно та прогнозувати можливі наслідки подій історії.
 1. Ваша історія повинна мати такі важливі компоненти:
 • герой/герої;
 • структура;
 • зв’язаність подій;
 • проекція (наближення до реальних подій).
 1. В історії має бути все взаємопов’язаним. В історії не обов’язково повинен бути початок чи кінець. Історія може починатись з середини, може мати відкритий фінал. Але всі події, всі факти мають бути взаємопов’язаними.
 2. Візуалізуйте. Історія у фінальному вигляді завжди працює комплексно з візуальною складовою. Тому частину даних необхідно візуалізувати, а не передавати текстом. Це якнайкраще можна зробити з допомогою програмного забезпечення, яке йде в комплекті з дошкою чи інтерактивною панеллю (наприклад, Intboard Простір).
 3. Використовуйте інтерактивну панель щоб мати можливість взаємодіяти з головним героєм, візуально супроводжувати сюжетну лінію, демонструвати зображення, що підтверджують або спростовують факти. Текст та візуалізація завжди мають доповнювати одне одного, а не повторювати.

Щоб регулярно отримувати корисний матеріал від фахівців INTBOARD™, підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.

Продуктивних та цікавих вам уроків!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *