TED Women: 7 жінок в науці, виступи яких можуть надихнути

TED Women: 7 жінок в науці, виступи яких можуть надихнути

Як свідчать статистичні дані, серед жінок значно менша кількість науковців, аніж серед чоловіків, і саме це може вплинути на зацікавленість ученицями природничо-математичними предметами та їх подальший вибір професії. Пропонуємо вашій увазі статтю про жінок, які запускають в космос ракети, рятують тварин від винищення та, що не менш важливо, щодня руйнують ґендерні стереотипи. Героїні цієї добірки своєю роботою доводять, що жінкам місце саме в науці. А ще їх об’єднує сцена конференції TED, на якій вони розповідали складні, неочікувані та надихаючі історії. Ми зібрали 10 виступів жінок-вчених – від пошуків позаземних цивілізацій до розуміння роботи мозку, – які набрали мільйони переглядів. Можливо, саме ці історії надихнуть ваших учениць, і вони стануть відомими науковцями.

Джілл Боулт Тейлор (нейроанатом)

«Мій інсульт був мені наукою» ‒ так називається книга американської вченої Джілл Боулт Тейлор. Вона перенесла тяжку хворобу в 37 років, а в наступні вісім намагалася оговтатися від її наслідків. Науковиця вивчала людський мозок і до пережитого інсульту – зокрема процеси, які відбуваються під час психічних захворювань. На особистий досвід вона також подивилася з боку професійного нейроанатома, тож інсульт дозволив їй краще зрозуміти механізми людського мозку. Виступ Джілл Боулт Тейлор на TED є одним з найпопулярніших в історії конференції. Крім захоплюючої історії, він примітний ще й тим, що науковиця виступає на сцені зі справжнім людським мозком в руках.

Женев’єв фон Петцінґер (палеоантрополог)

Канадійка Женев’єв фон Петцінґер вивчає найстаріші у світі витвори мистецтва – печерні символи, історія яких сягає в минуле на десятки тисяч років. Завдяки цим малюнкам науковиця намагається зрозуміти розвиток сучасного мислення, еволюцію творчості, уяви, абстрактної думки, тобто того, що робить нас людьми. Та найбільше Женев’єв фон Петцінґер цікавить те, звідки взялася ця символьна писемність, бо не могла ж вона виникнути просто з повітря. Що передувало їй – це вже інша загадка, над якою працює вчена.

Табета Бояджян (астроном)

Її називають «мисливицею на планети». Табета Бояджян найбільш відома дослідженням «Зірки Таббі» ‒ загадкового небесного тіла, яке спочатку значилося як KIC 8462852, а потім отримало назву на честь вченої. Три роки тому зірку знайшли в сузір’ї Лебідя. Науковицю тоді дуже здивувало, що раніше комп’ютери ніколи не знаходили її. «Ми не шукали нічого подібного до неї», ‒ пояснювала вона. Наразі Табета Бояджян продовжує досліджувати своє відкриття. Останнім часом йшлося про те, що «Зірка Таббі» втрачає свою яскравість, та зараз вона повернулася до свого звичайного стану.

Венді Чанг (генетик)

«Її гуманістична філософія оживляє все, що вона робить», ‒ сказав свого часу про Венді Чанг батько її пацієнта Гамільтон Каїн. В своїй роботі науковець намагається дати відповідь на найпоширеніше питання таких людей, як Гамільтон: чому в моєї дитини аутизм? Разом із командою Венді Чанг шукає її з боку генетики. Вона розуміє, що сказати щось однозначно неможливо, бо аутизм – це спектр, однак вчена продовжує свої дослідження, бо запитань наразі набагато більше ніж відповідей.

Гвен Шотуелл (авіакосмічний інженер)

Гвен Шотуелл входить до переліку найвпливовіших жінок за версією журналу Forbes. 2002 року вона стала сьомим працівником, якого Ілон Маск узяв на роботу до SpaceX, а тепер є президенткою компанії. Вона почала мріяти про технічну роботу ще в дитинстві, коли почула виступ жінки-механіка, і вважає, що дівчатам сьогодні не вистачає натхнення. Тож тепер Гвен Шотуелл всіляко намагається підтримати освітні STEM-програми і нещодавно зібрала на їх проведення понад 1,4 мільйони доларів. А ще вона марить дослідженням Марсу та хоче подивитися на істот з іншої системи планет: «Людей, чи як вони там себе називають».

Бонні Басслер (молекулярний біолог)

Вона вивчає найстаріші живі організми на планеті – бактерії. Кілька років тому разом із колегою Бонні Басслер зробила відкриття про відчуття кворуму у бактерій, що дозволяє їм спілкуватися та координувати свою поведінку. Це дослідження фактично може допомогти в пошуку нової зброї проти стійких до ліків мікроорганізмів. А ще Бонні Басслер вважає, що на 90% бактерією є і людина. Свої думки з цього приводу вона з притаманним їй почуттям гумору виклала у своєму виступі на конференції TED.

 

Патріція Берчат (фізик)

В своїй щоденній роботі науковиця намагається пролити світло на дві основні складові Всесвіту – темну матерію та темну енергію. Ці таємничі інгредієнти не можливо виміряти традиційними способами, та вони утворюють чверть маси нашого Всесвіту. Крім дослідження фізичних частинок, Патріція Берчат викладає в Стенфорді, і нещодавно отримала найбільшу нагороду університету – премію Вальтера Дж. Гора за видатні досягнення у викладанні. Переконатися в її майстерності можна завдяки виступу на конференції TED, де вона максимально просто намагається пояснити, якими у 21 столітті є уявлення про Всесвіт.

Фото: Ryan Lash, TED, частково використані матеріали з джерела

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *