Як мотивувати учня

Як мотивувати учня

Сучасного учня – типового представника так званого “покоління Z” з його “кліповим” мисленням, нездатністю сконцентруватися та налаштуватися на роботу, несприйняттям сучасної школи, ну дуже складно зацікавити звичайним уроком, вразити новим матеріалом, захопити новою темою. Звісно ж, авторитарний стиль викладання не допоможе – потрібні більш демократичні підходи. То ж, як мотивувати учня і зробити урок цікавим та продуктивним?

Учнівська діяльність на уроці, яка сприяє підвищенню мотивації до навчання:

Створення проблемної ситуації. Учнів (а особливо підлітків!) зацікавить не та проблемна ситуація, яка вже описана в підручнику, а та, що може виникнути (або вже виникла) в їхньому житті і,разом з тим, пов’язана з матеріалом, що вивчається. Для того, щоб створити проблемну ситуацію, запропонуйте учням:

 • обговорити суперечності між новими фактами та явищами та наявними знаннями;
 • обрати необхідну інформацію (ситуація з надлишком інформації);
 • обговорити суперечності між наявними в учнів знаннями та практичними завданнями та реальним життям тощо.

Використання творчих завдань. На превеликий жаль, в старших класах сучасної школи використання творчих завдань зводиться до мінімуму (виключення – мови та літератури), тоді як творчий підхід до вирішення завдань цінується мало не в усіх галузях. До того ж, підліткам подобаються подібні завдання й можуть слугувати відмінним мотиватором до навчання. Які творчі завдання можуть допомогти вивчити тему?

 • розгадати (створити) кросворд, що містить слова теми, що вивчається;
 • створити “хмарку слів” до теми;
 • створити відео про об’єкт, що вивчається;
 • створити скрайбінг про об’єкт, що вивчається;
 • вигадати історію для сторітелінгу;
 • створити сторінку (вести її, рекламувати, проводити заходи та опитування) в соціальних мережах, присвячену певній проблемі, що розглядається та багато іншого.

Виконання досліджень. Як показує практика, час, витрачений на виконання дослідження, пролітає непомітно й дуже швидко, а тому метод проектів та дослідження тем, близьких учням, може стати одним з найкращих мотиваторів до навчання та опанування шкільною програмою. Заплануйте STEM-проект, завдяки якому учні не лише подосліджують цікаві й важливі для них теми, але й зможуть зацікавитись предметами природничо-математичного циклу та правильно обрати професію.

Використовуйте прийоми мобільного навчання, яке здатне допомогти у виконанні навчальних досліджень та перетворитися на помічника у навчанні. Мобільні пристрої учнів або ж шкільні планшети допоможуть зняти фото чи відео, провести опитування, побудувати графіки, порахувати відстань та багато іншого.

Формувальне оцінювання – ключ до розуміння навчальних потреб учнів та шлях до їхнього повноцінного розвитку. Коли дитина розуміє, що до її думки дослухаються, враховують її бажання та потреби, це мотивує до навчання, до самопізнання та до розвитку. Вчителю в цьому випадку залишається лише спрямовувати дитину до нових звершень, а допоможуть в цьому різноманітні цифрові інструменти.

Проведення навчальних занять у формі тренінгу допоможе підліткам розслабитись, засвоїти нові знання та відпрацювати навички в ході неформального спілкування, зацікавитись навчанням та конкретними темами предметів шкільного курсу.

Для школярів середньої школи відмінно підійде використання пізнавальних ігор та ігрових ситуацій, адже для дітей цієї вікової категорії пізнання через гру є природним процесом. Ігри, що сприяють значному пожвавленню дій учнів на уроці:

 • Коментатор. Проводять після вивчення теми. Учням пропонують відтворити зміст раніше переглянутого сюжету кінострічки, відеосюжету; пояснити зміст малюнка або схеми; прокоментувати дії вчителя чи майстра.
 • Ланцюжок. Ланцюжки можуть бути різними: ланцюжок думок, ланцюжок відповідей на запитання, ланцюжок формул, ланцюжок задач, відібраних так, що відповідь попередньої задачі є умовою наступної.
 • Перевертні. Учням роздають завдання-картки із написаними реченнями, слова у яких переплутані. Завдання полягає в тому, щоб правильно побудувати речення та пояснити, про яке явище чи поняття в ньому йдеться. Прийом можна використовувати під час узагальнення вивченого матеріалу.

А як мотивуєте учнів ви?

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *