Як штрих-коди можуть допомогти у навчанні?

Як штрих-коди можуть допомогти у навчанні?

Штрих-код (штриховий код) – це послідовність чорних і білих смуг, яка представляє собою деяку інформацію про товар у зручному для зчитування технічними засобами вигляді. Це індивідуальний номер товару, в якому за допомогою цифр повідомляється про масу товару, його вигляд, на якому підприємстві якої країни він вироблений і що продукт є легальним та дозволеним Міністерством охорони здоров’я. Це також с показником якості даного ліцензійного товару. Інформація, яка міститься в коді, може бути надрукованою під кодом (розшифровка). Штрихові коди використовуються в торгівлі, складському обліку, бібліотечній справі, охоронних системах, поштовій справі, під час обробки документів (наприклад, тестових робіт на ЗНО). У світовій практиці торгівлі прийнято використання штрих-кодів для маркування товарів. Відповідно до прийнятого порядку, виробник товару наносить на нього штриховий код, сформований із використанням даних про місцезнаходження виробника та коду виробника. Код виробника привласнюється регіональним відділенням міжнародної організації EAN International. Такий порядок реєстрації дозволяє виключити можливість появи двох різних товарів з однаковими кодами.

Розшифровка штрих-коду

Візьмемо, наприклад, цифровий код: 4820024700016. Перші дві цифри (482) означають країну походження (виробника або продавця) продукту, наступні 4 або 5, у залежності від довжини коду країни (0024),— підприємство-виробника, ще п’ять (70001) — найменування товару, його споживацькі властивості, розміри, масу, колір. Остання цифра (6) контрольна, що використовується для перевірки правильності зчитування штрихів сканером.

Обчислення контрольної цифри для визначення автентичності товару

 1. Скласти цифри, що стоять на парних місцях:

8 + 0 + 2 + 7 + 0 + 1 = 18.

 1. Отриману суму помножити на 3:

18 * 3 = 54.

 1. Скласти цифри, що стоять на непарних місцях, без контрольної останньої цифри:

4 + 2 + 0 + 4 + 0 + 0 = 10.

 1. Скласти числа, вказані в пунктах 2 та 3:

54 + 10 = 64.

 1. Відкинути десятки: отримаємо 4.
 2. Від 10 відняти отримане в пункті 5:

10 — 4 = 6.

Якщо отримана після розрахунку цифра не співпадає з контрольною цифрою в штрих-коді, це може означати, що товар імпортовано незаконно.

Як розшифрувати штрих-код, маючи під рукою смартфон?

Якщо ви знаходитеся в магазині, ви можете легко розшифрувати штрих-код товару, знайти його в Інтернеті та всю інформацію про нього: країну виробника, ціни в інших магазинах, склад, відгуки покупців та багато іншого. Зробити можна це двома шляхами: використовуючи додатки-сканери штрих-кодів (в магазині додатків PlayMarket чи AppStore в полі для пошуку достатньо написати «Сканер штрих-коду» та встановити один з додатків), або ж сайти, які дозволяють розшифрувати код товару та перевірити контрольну суму (наприклад, http://decode.org.ua/bar), але в останньому випадку доведеться вручну вводити код товару.

Як використовувати штрих-коди для навчання?

Штрих-коди містять достатньо інформації, аби учні могли провести одне з цікавих досліджень (наприклад, в рамках STEM-проекту):

 • знайти нелегальний товар чи товар, в якому не співпадають зазначений на упаковці виробник із зашифрованим в коді;
 • знайти в Інтернеті склад продукту та його харчову цінність (якщо такої інформації на упаковці недостатньо);
 • знайти певний товар за найнижчою ціною;
 • порахувати відсоток товарів, імпортованих з певної країни;
 • знайти товари, що містять заборонені (шкідливі, ті, які викликають певні захворювання) інгредієнти;
 • за відгуками в Інтернеті на певні товари скласти їх рейтинг (чи антирейтинг)…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *