Дистанційний курс “Як спланувати STEM-проєкт”
STEM-освіта – це сучасний тренд, який розвивається в усіх закладах освіти незалежно від вікової категорії його здобувачів та напрямів. Елементи STEM використовують в позашкільній освіті, таборах та літніх школах. Як відомо, STEM-це інтеграція природничо-математичних дисциплін, мистецтва і технологій шляхом технічної творчості, інженерії та колективних проєктів, і саме тому STEM-напрям став настільки популярним в освіті. Вашій увазі ідеї STEM-експериментів, які можна провести з дітьми на уроках, в таборах, літніх школах, позакласних заходах чи навіть в дитячих садках.
Повітряні кульки-«прилипали»
Матеріал: повітряні кульки (2-3 шт), шерстяна тканина (можна светр).
Експеримент: якщо повітряні кульки потерти об светра, а потім «приліпити» до стелі, то в такому стані вони пробудуть кілька годин (можна створити чудову фотозону!).
Коментар: в суху пору потрібні години, допоки електрони повільно перетікають з кульок на стелю, яка в свою чергу, є поганим провідником.
Дослід для Попелюшки
Матеріал: сіль, перець, пластикові ложки, шерстяна тканина (можна светр).
Експеримент: якщо на столі змішані сіль та перець, як можна їх знову розділити? Потріть пластикову ложку (або краще кілька для наочності) об светр, або шерстяну тканину і тримайте її на відстані 2,5 см від суміші. І буде магія! Частинки перцю прилипнуть до ложки.
Коментар: отриманий негативний заряд гарно притягне і сіль, і перець, але на більшій відстані швидше налипне перець, адже він має легші часточки.
Кольорові квіти
Матеріал: квітка (тюльпан, нарцис, гіацинт) світлого кольору і харчовий барвник (навесні це може бути барвник, який залишився від фарбування яєць).
Експеримент: взяти квітку світлого кольору і харчовий барвник і поставити в нього цю квітку. Дослідити, що станеться із квіткою за три дні.
Коментар: у корені та стеблі містяться тоненькі трубки, за допомогою яких транспортуються поживні речовини по всьому організму рослини. Якщо квітка зрізана, то вона може живитися водою через стебло, поглинаючи все, що міститься у воді. Цей дослід не тільки красивий, але й наочно відображає екозміст – всі забруднення, які потрапляють у навколишнє середовище безпосередньо впливають на рослини.
Веселка у склянках
Матеріал: склянки (8 шт.), барвники (жовтий, зелений, червоний, синій), паперові рушники (4 смужечки).
Експеримент: у чотири склянки наливаємо однакову кількість води. Додаємо у кожну склянку по одному кольору барвника. Виставляємо склянки, чергуючи заповнений з порожнім. Паперові смужки ставимо в склянки. Спостерігаємо, як рухається вода.
Коментар: зафарбована вода по смужці рухається в порожню склянку. За таким принципом рухається вода у рослин знизу вверх, від коренів до усіх органів рослин.
Підводний вулкан
Матеріал: холодна та гаряча вода, чорнило, склянка та маленька пляшечка, нитка.
Експеримент: наповніть пляшку гарячою водою та додайте в неї чорнило. Склянку наповніть холодною водою. За допомогою нитки помістіть пляшку до склянки. Спостерігайте «вулкан».
Коментар: гаряча вода займає більший об’єм ніж холодна. Молекули гарячої води легші тому легко спливають. Процес взаємодії називається конвенцією, у результаті, вода змішається, й чорнила розподіляться рівномірно).
«Танець молока» або «Молочна веселка»
Матеріал: жирне молоко, тарілка, миючий засіб, барвники, ватні палички.
Експеримент: на дно тарілки налити невелику кількість молока. Додати різні кольори барвників по кілька крапель. Ватну паличку вмокнути у миючий засіб. Торкнутися паличкою середини тарілки. Молоко почне танцювати!
Коментар: миючий засіб вступає в реакцію з молекулами жиру молока, руйнуючи їх оболонку. Внаслідок чого змушує молекули рухатися.
Надуваємо кульку за допомогою соди та оцту
Матеріал: оцет, сода, повітряна кулька, пляшка.
Експеримент: в порожню пляшку наливаємо оцет. В повітряну кульку насипаємо соду. Одягаємо кульку на пляшку і піднімаємо кульку так, щоб висипалася сода в пляшку.
Коментар: сода змішується з оцтом і відбувається хімічна реакція з виділенням вуглекислого газу.
Використані ресурси:
- http://yakistosviti.com.ua/userfiles/file/2020_ZBIRNYK-STEM-TYZHD.pdf
- https://vseosvita.ua/library/korotki-eksperimenti-dla-realizacii-stem-napramkiv-osviti-na-urokah-108429.html