Ротація за станціями: проблеми та їх вирішення

Ротація за станціями: проблеми та їх вирішення

Дистанційний курс «Змішане навчання в сучасній школі»

Ротація за станціями – одна з найпродуктивніших моделей змішаного навчання, оскільки дозволяє учням за короткий термін опанувати максимум знань, набути потрібних навичок, а ще – розвивати ключові компетентності в процесі навчання. Та нерідко вчителі зіштовхуються з труднощами ротації за станціями, після чого відмовляються від її впровадження. То ж, які бувають проблеми ротації за станціями та які є шляхи їх вирішення?

  • Завдання, які учні повинні виконувати на станціях, їм нецікаві

Це найпоширеніша проблема в тих класах, де діти звикли діяти за алгоритмом і не звикли до самостійності, прийняття рішень та відповідальності за власне навчання. Очевидно, що творчі завдання таких учнів не зацікавлять і ротація за станціями не матиме очікуваного ефекту.

Вирішення проблеми

Навіть якщо в перший раз не вийшло, не панікувати і не відмовлятися від цієї моделі змішаного навчання. В перші рази можна використовувати завдання з підручника, а далі складати більш творчі завдання, які несуть виклик та мотивують до пошуку чи дослідження.

  • Учням не вистачає часу для виконання завдання на станції

Розрахувати правильно час на виконання завдання на станції, особливо в перші рази, не так вже й просто, адже кожна дитина працює у власному темпі, до того ж, робота в групах може уповільнюватися за рахунок того, що в ній працюють учні з різним характером та темпом навчання.

Вирішення проблеми

Краще планувати більше часу на виконання завдань, а практика покаже, скільки виділяти часу на цю роботу.

  • Залишилося багато часу, а станції всі пройдені

Це та ситуація, яку побоюються чи не всі вчителі, коли планують нові види діяльності.

Вирішення проблеми

Завжди плануйте трохи більше творчих завдань, невиконання яких (в разі, якщо часу на них не залишиться) не вплине на результат уроку. Діти їх можуть виконувати або індивідуально, або в групах, або ж на останніх станціях, на яких вони працювали. Як варіант – можна запропонувати учням скласти завдання для іншої групи (іншого класу).

  • Учні списують та передають правильні відповіді іншим

Так буває, коли учні не розуміють цінності навчального процесу і виконують завдання «для вчителя», а не «для мене».

Вирішення проблеми

Потрібно пояснювати учням, для чого вони виконують те чи інше завдання, для чого їм ці знання та вміння, чому вчитель об’єднав їх  у групи (аби вони спільно працювали та допомагали один одному – саме тому списувати немає сенсу).

  • Некоректна поведінка на станціях

Під час будь-якого уроку може бути таке, що діти не виконують завдання, розмовляють, відволікаються на телефон, заважають працювати іншим. І ротація за станціями не є виключенням. Серед поширених причин такої поведінки є нерозуміння учнями завдання, алгоритму його виконання чи способів оцінювання.

Вирішення проблеми

Варто заздалегідь підготувати учням інструкції по роботі над завданнями, які включатимуть правила, час виконання, завдання та спосіб їх перевірки. Вони мають бути цікавими, чіткими та лаконічними.

А з якими проблемами ротації за станціями зіштовхувалися ви і як ви їх вирішували?

Залишити відповідь