Що таке екранний час, які його наслідки та як його контролювати?

Що таке екранний час, які його наслідки та як його контролювати?

Екранний час — кількість часу, проведеного за пристроєм з екраном, наприклад смартфоном, комп’ютером, телевізором чи відеогрою. Дослідження показують, що екранний час безпосередньо впливає на розвиток дитини, а також на психічне та фізичне здоров’я.

Але сьогодні екранний час – це можливість розвитку та спілкування з іншими в мережі, а для дітей та студентів – ще й можливість навчатися. Незважаючи на те, що інтернет став додатковою реальністю, у якій ми можемо проявляти себе та пізнавати нове, він не може повністю замінити реальне життя та живу взаємодію.

Ознаки надмірного екранного часу у дітей:

 • Уникнення соціальної взаємодії (при розмові дитина постійно дивиться в екран).
 • Дитина безпричинно стає агресивною, жаліється на відчуття перевантаженості.
 • Погіршується навчальна діяльність і концентрація.
 • Дитина не може об’єктивно оцінити кількість проведеного часу в інтернеті та відчуває труднощі у спробах взяти паузу.
 • Дитина очікує на кожну можливість вийти в мережу та постійно просить про доступ до смартфона чи комп’ютера.
 • Дитина жаліється на погане фізичне самопочуття – головний біль, біль у шлунку, погіршення зору.
 • Дитина не реагує на присутність інших людей поруч, ніби вона сама в кімнаті чи приміщенні.
 • Дитина стає агресивною, якщо довго не може зайти в мережу.
 • Зазначимо, що кожен окремий симптом не вказує на надмірне використання інтернету та девайсів, проте якщо на постійній основі ви помічаєте як мінімум 4-5 проявів – дитина знаходиться в інтернеті надто довго й це впливає на її психологічний стан.

Якщо у ваших учнів або власних дітей цих симптомів поки що немає, надмірна кількість часу онлайн з часом може призвести до таких наслідків:

 • Погіршення уваги. Технології дуже швидко розвиваються та вимагають миттєвої реакції, що впливає на тривалість уваги в дітей молодшого віку та підлітків.
 • Ризик виникнення депресії. Підлітки та діти, які проводять багато часу онлайн, частіше повідомляють про проблеми з психічним здоров’ям.
 • Надмірна вага. Діти, які проводять більше часу з девайсами, менше рухаються. У них розвиваються звички, які не передбачають фізичної активності, що може призвести до надмірної ваги.
 • Проблеми соціальної взаємодії. Спілкування в соціальних мережах позбавляє навичок повноцінної комунікації, коли діти можуть говорити, грати одне з одним особисто. Тому часто буває, що малеча збирається офлайн, а вона все одно більше часу проводить із телефоном, аніж з іншими дітьми.
 • Проблеми з поведінкою. Діти молодшого шкільного віку, які проводять із ґаджетами понад дві години на день, часто страждають від розсіювання уваги та можуть бути схильними до соціальних проблем.
 • Агресія. Діти часто повторюють те, що бачать на екрані телевізора чи в ґаджеті. Це також може стати причиною, що дитина вирішуватиме складні ситуації за допомогою агресивних дій.
 • Ризикована поведінка персонажів. Персонажі на телебаченні та у відеоіграх часто зображують ризиковану поведінку (як-от куріння та алкоголізм), а також підсилюють гендерно-рольові та расові стереотипи.

Варто зазначити, що важливо говорити з дітьми про контроль часу онлайн, адже екологічне використання інтернету сприяє гармонійному розвитку дітей, їхніх соціальних навичок і технологічних вмінь.

Яким є безпечний екранний час?

Не існує єдиної думки щодо безпечної кількості екранного часу для дорослих. В ідеалі дорослі повинні обмежувати час екрану, як і діти, і використовувати екрани лише близько двох годин на день. Однак багато дорослих проводять до 11 годин на день, дивлячись на екран. Дорослі часто працюють на роботах, що вимагають користування екранами, що призводить до високого показника екранного часу. Дорослі, котрі зобов’язані працювати за екранами для роботи, можуть не мати змоги сидіти за екранами менше двох годин, але існують інші рекомендації, які допомагають пом’якшити негативні наслідки для здоров’я. Наприклад, розбиття безперервних блоків використання екранного часу шляхом розтягування м’язів, підтримання гарної постави та періодичного фокусування очима на віддаленому об’єкті протягом 20 секунд. Крім того, для пом’якшення наслідків від роботи за екранами дорослим рекомендується не їсти перед екраном, щоб уникнути формування шкідливих звичок та щодня відстежувати час використання екрану. Фахівці також рекомендують дорослим проаналізувати свій щоденний час використання екрану та замінити частину непотрібного використання фізичною активністю чи соціальною подією.

У 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я випустила рекомендації щодо використання засобів масової інформації для дітей до 5 років:

 • Діти віком до 1-го року: повна відсутність сидячого екранного часу.
 • Діти віком від 2 до 4 років: не більше 60 хвилин сидячого екранного часу.

Для дітей віком від 5 до 18 років у 2016 році AAП запропонувала рекомендації, які менше зосереджуються на кількості екранного часу та більше на тому, як саме використовуються засоби масової інформації. Вони рекомендують дітям та підліткам не зберігати пристрої (включаючи телевізори) у спальні, особливо під час сну, а екрани слід прибирати принаймні за 1 годину до сну. Вони рекомендують вихователям відмовити дітям та підліткам використовувати екрани під час домашнього завдання в розважальних цілях. Крім того, вони рекомендують сім’ям скласти “План сімейного використання”, який відповідає потребам, цінностям та цілям родини. Цей план повинен мати узгоджені вказівки та обмеження для кожного члена сім’ї, а сім’ї слід також розглянути питання про встановлену пору доби та зони в будинку без використання екранів.

Використання функції «Екранний час» на пристроях iPhone, iPad або iPod touch

За допомогою функції «Екранний час» можна переглядати звіти в реальному часі з інформацією про тривалість використання iPhone, iPad або iPod touch. Також ви можете встановлювати обмеження за бажанням.

Функція «Екранний час» дає змогу переглянути відомості про вашу активність, а також активність ваших дітей у програмах, на сайтах тощо. Таким чином ви зможете приймати більш обґрунтовані рішення щодо використання своїх пристроїв і за бажанням установлювати обмеження. Дізнайтеся, як керувати пристроєм дитини за допомогою Батьківського контролю.

Увімкнення функції «Екранний час»

 1. Перейдіть у меню «Параметри» > «Екранний час».
 2. Виберіть «Увімкнути Екранний час».
 3. Натисніть «Продовжити».
 4. Виберіть «Це мій [пристрій]» або «Це [пристрій] моєї дитини».

Увімкнувши функцію «Екранний час», ви побачите звіт про користування пристроєм, програмами та вебсайтами. Якщо це пристрій дитини, ви можете налаштувати Екранний час і встановити обмеження безпосередньо на її пристрої або зробити це на власному пристрої за допомогою функції «Сімейний доступ». Після налаштування пристрою дитини за допомогою функції «Сімейний доступ» також можна переглядати звіти та змінювати параметри з власного пристрою.

Крім того, функція «Екранний час» дає змогу створити спеціальний захисний код допуску до параметрів, щоб тільки ви могли подовжувати використання або вносити інші зміни. Радимо вибрати код допуску, який відрізнятиметься від коду розблокування пристрою. Щоб змінити або вимкнути пароль на пристрої дитини, перейдіть у «Параметри» > «Екранний час» і торкніться імені дитини. Потім торкніть «Змінити код Екранного часу» або «Вимкнути код Екранного часу» й виконайте автентифікацію зміни за допомогою Face ID, Touch ID або коду допуску до вашого пристрою.

Більше інформації про налаштування екранного часу на пристроях iPhone, iPad або iPod touch

 Використане джерело