Дистанційний курс “Секрети успішного тренінгу”
В умовах війни українським дітям надзвичайно важливим є відновлення психоемоційного стану, а особливо після того, як вони пережили воєнні дії, окупацію, втрату рідної людини чи переселення. На думку психологів, найкращим способом відновлення є проведення з дітьми ресурсних уроків та тренінгів, проте часто на тренінгах такі діти бувають замкненими, пригніченими, сумними та неготовими до співпраці. І тут стати в нагоді можуть вправи-криголами.
Розігрівальні вправи-криголами ще називають айс-брейкерами й енерджайзерами. За допомогою них можна спонукати учасників тренінгу до спілкування та активної роботи, допомогти групі швидко пройти стадію формування, створити атмосферу співпраці, а відтак стимулювати до роботи, коли учасники стомлені. Ось декілька з них:
Повіяв вітер
Для цієї вправи нам потрібно сісти на стільці і утворити коло. Коло має бути широким. Приберіть з рук все зайве (Ведучий стоїть всередині кола). Вправа, яку ми з вами зараз проведемо, називається «Повіяв вітер». Суть вправи в тому, що людина, яка стоїть в колі, має сісти на чиєсь місце. Той, хто є ведучим в цій грі і
стоїть в колі, повинен сказати фразу: «Повіяв вітер і здув тих, хто, наприклад, зараз в джинсах». Ті, хто сьогодні в джинсах, повинні встати і помінятися місцями. Ведучий, відповідно, повинен встигнути сісти на будь-який вільний стілець. Той, хто не встиг сісти, стає ведучим і також має підняти учасників з місць фразою: «подув вітер і здув тих, хто …».
Є три правила:
- Правило безпеки – будьте обережними, дбайливо ставтеся до себе і до інших.
- Правило двох учасників. Не можна називати ознаку для «здування», властиву двом і менше учасникам.
- Правило сусіда. Тим, кого «здули», не можна займати місця сусідів праворуч і ліворуч.
Важливо. Гра вимагає великих витрат енергії. Ведучий повинен стежити за грою і переривати її, коли ситуація загрожує вийти з-під контролю. Він також повинен виступати в ролі судді в тому випадку, якщо двоє гравців спробують сісти на один і той же стілець.
Лови каструлю!
Учасники, сидячи або стоячи у великому колі, перекидаються уявними предметами. Кидаючи, учасник оголошує ім’я партнера і предмет, який він кине. Той, кому кидають, повинен негайно «прилаштуватися» до предмету – адже кошеня потрібно ловити інакше, ніж змію.
Австралійський дощ
Учасники стають у коло.
Інструкція: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!
- В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні).
- Починає крапати дощ (клацання пальцями).
- Дощ посилюється (почергове плескання долонями по грудях).
- Починається справжня злива (плескання по стегнах).
- А ось град – справжня буря (тупіт ногами).
- Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).
- Дощ стихає (плескання долонями по грудях).
- Рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями).
- Тихий шелест вітру (потирання долонь).
- Сонце! (руки догори).
Виміряємо один одного
Групи шикуються в ряд за наступними критеріями:
- за кількістю братів і сестер у кожного,
- за кількістю видимих ґудзиків на одязі,
- по набагато легше робити знімки, за розміром взуття,
- по довжині волосся,
- по довжині великого пальця руки (від другого суглоба до кінчика пальця),
- по зростанню (ноги на підлозі, руки витягнуті вгору),
- по найбільш далекої подорожі, що вживаються учасниками.
Послідовність виконання:
- Об’єднайте учасників у дві команди по десять-дванадцять осіб.
- Поясніть правила: наприклад, команди повинні встати так, щоб ті, хто має найбільшу кількість братів і сестер стояли попереду, а найменшу – позаду.
- Коли команда вирішить, що стоїть правильно, її учасники повинні встати руки по швах і крикнути: «Зроблено!».
Перш ніж ви оголосите новий критерій побудови, дайте побудуватися команді, що залишилася. Перевірте, чи дійсно перша команда вишикувалася правильно.
Зауваження: ця вправа дає можливість учасникам добре познайомитися і зблизитися, координуючи свої дії в команді.
Це далеко не повний перелік вправ-криголамів, які можуть “розтопити” учасників тренінгу чи ресурсного уроку та відновити психоемоційний стан дітей та дорослих! Реєструйтеся на наш дистанційний курс “Секрети успішного тренінгу“, й ви не лише отримаєте бібліотеку корисних вправ для тренінгів, дізнаєтеся про структуру тренінгу, дізнаєтеся, як його планувати та вирішувати проблемні ситуації, сплануєте свій успішний тренінг.