Взаємооцінювання як елемент формувального оцінювання НУШ

Взаємооцінювання як елемент формувального оцінювання НУШ

Концепцією Нової української школи передбачено зміну процесу оцінювання – відтепер воно не каратиме учнів, не ранжуватиме їх, а допомагатиме аналізувати індивідуальний прогрес учня і планувати індивідуальний темп навчання, тобто буде рекомендаціями до дії. Таке оцінювання називається формувальним (те, яке формує навчальний процес), і однією з його стратегій є розвиток самостійності та взаємодії учнів, реалізувати яку можливо, пропонуючи дітям взаємооцінювання. Як впроваджувати взаємооцінювання, які є його правила та як формулювати завдання?

При впроваджені формувального оцінювання учні завжди знають, що вони мають вивчити, і якщо вони можуть зрозуміти матеріал та виділити аспекти, над якими потрібно працювати, то засвоюють його значно ефективніше, ніж у ситуації пасивного сприйняття та механічного виконання завдань без усвідомлення їх значення та навчальної цілі. Взаємооцінювання дає змогу точніше зрозуміти таку ціль та критерії успіху під час аналізу роботи товариша.

 Про що потрібно сказати учням перед взаємооцінюванням?

  • взаємооцінювання – це партнерська взаємодія, коли учні допомагають один одному покращувати свої навчальні результати;
  • взаємооцінювання не передбачає порівняння себе з іншими;
  • взаємооцінювання означає порівняння власного поточного рівня успішності із попередніми показниками.

 Правила взаємооцінювання

  • вчитель має сформулювати чіткі критерії для взаємооцінювання;
  • учні мають виявляти повагу до партнера, коректно добирати слова і способи побудови коментарів;
  • активно слухати.

 Варіанти завдань на взаємооцінювання:

  • Перевірка домашнього завдання (виконаного під час уроку завдання) за заздалегідь розробленими критеріями оцінювання, які вчитель може створити самостійно, розробити спільно з учнями відповідно до прикладу роботи або розробленими учнями самостійно.
  • Перегляд виконаного завдання однокласником та надання коментаря відповідно до стратегії 3 – 2 – 1 (3 позитивних моменти, 2 уточнюючих запитання та 1 ідея для покращення).
  • Взаємооцінювання письмових відповідей (учень переглядає роботу однокласника і наприкінці аркуша записує короткий відгук, доповнюючи відповідь: «Причиною зазначених подій є…», «Варто назвати такі факти, як …», «Необхідно доповнити, що …», «Альтернативним алгоритмом розв’язання задачі міг би бути…» і т. д.).
  • Перегляд виконаного завдання однокласника з використанням контрольних списків.

Якщо Ви бажаєте більш детально ознайомитись зі стратегіями формувального оцінювання, до вашої увазі дистанційний курс від Дистанційної академії TeachHub – “Цифрові інструменти формувального оцінювання“.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *