Як святкують початок навчального року в різних країнах світу?

Як святкують початок навчального року в різних країнах світу?

В нашій країні для багатьох перший день осені є святом, оскільки саме в цей день розпочинається новий навчальний рік. І не дивно – саме з 1 вересня починався новий рік в XV столітті, коли всі школи були церковними, тому за парти учні сідали саме з початком нового року. За іншою версією істориків, найважливіші сільськогосподарські роботи закінчувалися саме з приходом календарної осені, тому відпускати на навчання дітей можна було саме в цей час.

Для українських школярів, як і мільйонів дітей по всьому світу, новий навчальний рік – це ще й новий етап життя. Сьогодні в Україні 1 вересня минає по-різному: з парадними лінійками і без них, з обов’язковою шкільною формою чи демократичними джинсами і футболками, квітами і святковими концертами або першими у житті уроками. Головне цього дня – святковий настрій та атмосфера доброзичливості! А які традиції святкування початку навчального року є в інших країнах?

У більшості європейських країн (Франція, Ірландія, Бельгія, Польща, Чеська Республіка, Естонія, Литва, Угорщина, Словенія) навчальний рік починається, як і в Україні, першого вересня.

ПОЛЬЩА: майже як у нас

Зазвичай у Польщі в перший день навчального року урочистості не проводяться. У початковій школі вчителю, який веде клас, роблять символічний подарунок – якусь корисну в господарстві річ. А квіти дарують двічі на рік – в День Вчителя (14 жовтня) і на випускний.

ЧЕХІЯ: замість лінійки – клоуни

У Чехії також ніякої лінійки немає, але і навчання в перший день не проводиться. Для першокласників влаштовують концерт з клоунами. При цьому від першокласників, які йдуть в школу в 6 років, не вимагають вміння читати і писати. Обов’язковою є бесіда з психологом, в процесі якої робиться висновок про емоційну готовність дитини до шкільних навантажень.

НІМЕЧЧИНА та АВСТРІЯ: солодкий початок

У Німеччині навчальний рік починається в кінці серпня – на початку вересня, і певного дня для цієї події не існує. Цей день щорічно визначає федеральна влада, в залежності від початку сезону дощів, щоб діти могли якомога більше насолодитися канікулами на сонечку. До Дня знань 6-річні першокласники, за традицією, разом з батьками склеюють конусоподібний кульок з паперу та прикрашають його аплікацією. Потім батьки складають туди солодощі, іграшки та різні корисні дрібниці. Перший день в школі Німеччини – святковий. Діти приходять з батьками, іноді з усією родиною. Проводиться фотосесія. Може проводитися богослужіння, екскурсія для першокласників в третій-четвертий клас. Іноді учні старших класів готують для першокласників концерт. Обов’язковий момент – урочистий вихід нових учнів в супроводі класного керівника із загального залу в клас. Там вони знайомляться, отримують перше завдання додому – намалювати те, що лежало в їх конусах-пакетах, і розходяться по домівках.

В Австрії першокласники також відправляються в школу з пакетом школяра. Ця традиція тягнеться ще з XIX століття. Раніше великий яскравий пакет батьки і родичі наповнювали солодощами для малюка. Зараз туди кладуть канцелярське приладдя, іграшки, книги. Звичайно, є там і солодкий сюрприз. Адміністрація школи влаштовує святкування у великому залі школи або, наприклад, в ратуші. Старші учні готують концерт, потім дітям видають їх пакети та, іноді, маленькі букетики квітів. Під час переходу в старшу школу діти також дивляться концерт, потім отримують книги в подарунок і йдуть на екскурсію по школі.

ІСПАНІЯ: зібрали урожай – почалася школа

Іспанські діти йдуть в школу в кінці вересня – на початку жовтня, коли завершуються основні роботи по збору врожаю. День початку навчання не рахується святом і проводиться як звичайний. А ще у іспанських школярів немає щоденників і оцінок в зошитах, і якщо батьки не вважають за потрібне дізнатися про те, як навчається їхня дитина, про успіхи або проблеми їм ніхто повідомляти не буде.

ФРАНЦІЯ: директор виступив і все

Конкретної дати початку навчання не існує, але зазвичай навчальний рік починається у вересні. На початку навчального року проводиться урочисте зібрання, директор школи вимовляє урочисту промову для першокласників, потім вчитель за списком збирає свій клас і веде його в кімнату.

ФІНЛЯНДІЯ: демократія в дії

Фінські діти сидять за партами з 15 серпня. Але навчальний процес у них, в порівнянні з нашим, більш демократичний. Дітям надають багато свобод – вважається, що важливо не змушувати вчитися, а мотивувати до отримання знань. Щоденників тут немає, лист з успіхами батьки отримують раз на місяць. На заняттях можна паралельно з навчанням займатися своїми справами. Наприклад, якщо школяр не хоче дивитися навчальний фільм, йому дозволяють почитати книгу. Головне – щоб не заважав іншим. При цьому, незважаючи на безліч послаблень, учні фінських шкіл показують дуже високий рівень знань.

У Канаді навчальний рік починається в перший понеділок вересня, після святкування Дня Праці.

США: без домашніх завдань і з вечіркою для батьків

В один з перших днів вересня п’ятирічна дитина йде в підготовчу групу на зразок дитячого садка, але в будівлі початкової школи. Ніяких лінійок, ніякого параду, ніяких пісень і святкових шат. Все дуже буденно і про початок навчання нагадує тільки скорочений навчальний день. У перші тижні діти не отримують завдань. У першому класі один учитель викладає всі предмети, крім образотворчого мистецтва, музики і фізкультури, уроки яких проходять раз або два в тиждень.

Через два тижні в школі захід  – back to school night, це свято із закусками і розвагами для дітей і батьків, який проходить на території школи. Організовує це батьківський комітет – parents teachers association.

По п’ятницях в школах проводять щось на зразок лінійки: дітей збирають біля американського прапора, хтось говорить коротку промову, співають гімн або розучують танець.

 

При написанні статті частково використані матеріали ресурсу http://kmbu.com.ua/?p=1853

Джерело зображень https://www.freepik.com/free-photo/girl-with-a-big-smile-in-a-classroom_852690.htm 

 

Залишити відповідь